Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Baş ağrısı

Baş ağrısı, başın herhangi bir yerinde, başın bir tarafında veya her iki tarafta da ortaya çıkabilen ağrı olarak tanımlanır, belirli bir alana sınırlanabilir veya başın belirli bir bölgesine yayılabilir. Şiddetli ağrı veya çarpıntı şeklinde de olabilir, Ya da sıkıcı ağrı ve sürekli ağrı (Donuk acı) şeklinde ve yavaş yavaş artırabilir ve hızlandırabilir, ayrıca, basit bir periyottan bir veya birkaç güne kadar sürebilir.

Baş Ağrısının Ana Çözümü

Çoğu durumda, baş ağrısı ev tedavisine yanıt verir ve doktora başvurmayı gerektirmez. Ağrı ve süreyi sık sık azalttığı için mümkün olan en kısa zamanda başlatılmalı ve ev ilaçları ateş gibi diğer semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Bulantı, kusma, anksiyete ve kas ağrıları, ancak ağrı veya semptomlar ve diğer belirtilerdeki artışın ve şiddetin veya yinelemenin artması durumunda doktora başvurmak için semptomları izlemek önemlidir, bu nedenle diğer semptomların eşlik etmediği bazı baş ağrısı vakalarında yardımcı olan bazı ev uygulamaları vardır.

  • Sessiz ve karanlık bir yerde oturun ve rahatlamaya çalışın.
  • Alın bölgesine soğuk kompresler uygulayın.
  • Sigara ve alkol kullanmayın.

Türe göre baş ağrısı tedavisi

Nasıl tedavi edileceğine ek olarak birçok baş ağrısı türü vardır:

Alerjik baş ağrısı

Alerji baş ağrısı, semptomları, burun tıkanıklığı ve göz dilüsyonunun yanı sıra, toplam baş ağrısı gibi gözükür. Mevsimsel alerjenler, polen, gıda alerjileri ve küf gibi alerjileri tetikler. Antihistaminikler, kortizon spreyleri ve duyarsızlaştırma enjeksiyonları ile tedavi edilir.

Gerilim baş ağrıları

(Gerginlik Tipi Baş Ağrısı) Semptomlar genellikle başın yan kısımlarında hafif ağrı şeklinde, kafa derisinde veya boyunda sıkıntı hissiyle birlikte oluşur ve şiddet sabit kalır ve dinlenme ve buz paketleri kullanımı ile tedavi edilir. Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen sodyum gibi bazı ağrı kesicilerin kullanımına ek olarak, bu analjeziklerin yanı sıra kas gevşeticiler, antidepresanlar ile kafein kullanılabilir ve bazı durumlarda psikoterapinin kullanılabilir.

Migren

Başın bir çarpıntısı olan migren, genellikle başın bir tarafında genellikle mide bulantısı, kusma, vb. Diğer belirtilerle birlikte görülür. Migren atakları saatlerce veya günlerce sürebilir. Kişinin günlük aktivitelerini engellenmesine neden olabileceğinden, migren semptomların ağrısını hafifletmek ve gelecekteki saldırıları önlemek için tedavi edilebilir.

İlaçlar, ağrı kesiciler ve koruyucu tedaviler olarak sınıflandırılabilir. Ağrı kesiciler şunları içerir:

  • Orta derecede migrenli olgularda aspirin, ibuprofen ve asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Akciğer migrenini rahatlatmak için asetaminofen, aspirin ve kafein kombinasyonu içeren ilaçlar da kullanılabilir, ancak şiddetli vakalarda etkisizdir. Sindirim sisteminde ülser ve hemorajiye neden olabileceğinden ve ilaçların aşırı kullanımı nedeniyle baş ağrılarına neden olabileceğinden, uzun süre kullanılmalıdır. İndometasin migren ağrısı için bir reçete olarak kullanılabilir.Bu ilacın bir formu hastanın bulantıya sahip olduğu durumlarda kullanılabilen fitillerdir.
  • Kan damarlarının büzülmesini ve beyindeki ağrı yörüngelerine müdahale eden triptanlar.
  • Ergotamin ve kafein içeren ilaçlar.
  • İlaç etkisi olan maddeler içeren opioid ilaçlar.

Ay boyunca dört veya daha fazla yorucu atak için önleyici tedaviler kullanılabilir, ataklar 12 saat veya daha fazla süre devam ederse veya ağrı kesiciler yanıtlanmazsa diğer önleyici tedaviler şunlardır:

  • Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri) gibi kardiyovasküler ilaçlar.
  • Antidepresanlar: trisiklik antidepresanlar gibi.
  • Anti-nöbet ilaçları: Valproate ve Topiramate gibi.

Hipertansiyon Baş Ağrısı

(Hipertansiyon Baş Ağrısı): Semptomlar, baş ağrısında, sabah doruğa ulaşan ve gün içinde azalmış olan ve hipotansiyonla tedavi edilen ağrı şeklinde oluşur.

Sinüs baş ağrısı

(Sinüs Baş Ağrısı), Semptomlar gün içinde artan sinüs bölgesinde tahriş edici bir ağrı şeklinde ortaya çıkar, bu ağrı bir iltihap sonucu oluşur, genellikle ateş, sinüs tıkanıklığı, burun tıkanıklığı gibi semptomlar görülür. Antibiyotikler, dekonjestanlar verilerek tedavi edilir ve bazı durumlarda sinüsleri boşaltmak için cerrahi seçenek kullanılır.

Küme baş ağrıları

Küme Baş Ağrısı, göz çevresinde meydana gelen ve göz konvülsiyonlarına, burun tıkanıklığına ve yüz kızarmasına neden olan şiddetli bir baş ağrısıdır, genellikle uyku sırasında ortaya çıkar ve birkaç saate kadar uzar. Ataklar haftalar hatta aylar boyunca günlük olarak ortaya çıkar ve semptomlar yaklaşık bir yılda kaybolur, enfeksiyonun% 80’inin 20 ile 50 yaşları arasında erkek olduğunu ve oksijen, nazal topikal ilaçlar, ergotamin ve sumatriptan kullanımı ile tedavi edildiğini belirtmek gerekir.

Açlık baş ağrısı

(Hunger Headache), semptomlar yemeğe başlamadan önce baş ağrısı ataklarının belirtileridir, kas gerginliğine, düşük kan şekerine, retina vazodilatasyonuna veya artmış uykuya neden olur. Yeterli protein ve nişasta içeren mutasyon içeren bir diyet sürdürülerek tedavi edilir ve önlenir.

Kan damarlarının genişlemesi ile ilişkili baş ağrıları

Patlamaya veya felce neden olabilen anevrizma yavaş yavaş sızabilir ve beklenmedik ani baş ağrısına, çift görmeye, boyunda sertliğe neden olabilir. Ve bilincin hızlı kaybı, bu baş ağrısının semptomlarının migren baş ağrılarının semptomlarına ve sık küme baş ağrılarına benzediğini ve ortaya çıkmadaki yüksek tansiyonu artırabileceğini ve hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda damar operasyonu ile tedavi edildiği belirtilmektedir.

Artrit ile ilişkili baş ağrısı

(Arthritis Headache): Semptomlar baş ve boyun arkasındaki ağrı şeklinde meydana gelir, hareket ile ciddiyetini artırır ve baştaki kan damarlarının iltihaplanması veya boyun bölgesindeki kemik yapısındaki değişikliklerden kaynaklanır. Anti-inflamatuar ilaçlar veya kas gevşeticiler ile tedavi edilir.

Kafein bırakma ile ilişkili baş ağrısı

(Kafein bırakma Baş Ağrıları), semptomları birkaç gün içinde çok miktarda kafeinden sonra ortaya çıkan ve abartılmış vakalarda kafeini durdurarak tedavi edilen retinal vazodilatasyonun neden olduğu çarpıntı benzeri bir baş ağrısı şeklinde ortaya çıkar.

Göz yorgunluğu ile ilgili baş ağrısı

Göz Yorgunluğu Baş ağrısı, başın ön kısmında ve başın her iki tarafında ağrıya neden olan nadir bir ağrı türüdür, varlığı göz yorgunluğu ile doğrudan ilişkilidir.

Kronik Baş Ağrısı

(Kronik Günlük Baş Ağrısı): Bir ayda 15 gün boyunca ortaya çıkan ve dört saatten daha az veya daha fazla olan ağrının süresine göre sınıflandırılan çok çeşitli baş ağrısı tiplerine işaret eder. Genellikle migren tipinden kaynaklanır ve ayrıca strese bağlı migren baş ağrılarından veya ilaç kullanımının artmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir, tip ve nedene göre tedavi edilir, ancak analjezik kullanımının azaltılmasına dikkat edilmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir