Baş Ağrısı Tedavisi Nedir?

Baş ağrısı

Baş ağrısı olarak bilinen baş ağrısının baş, boyun ve kafa derisinde rahatsızlık ve ağrıya işaret ettiği söylenebilir.Bu ağrı hafif veya çok şiddetli olabilir, bu da işe odaklanma ve günlük rutine devam etme yeteneğini etkileyebilir. 10 kişiden yaklaşık 7’si yılda en az bir kez baş ağrısı çekmektedir. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 45 milyon kişinin sürekli ve endişe verici bir şekilde baş ağrısından muzdarip olduğu söylenebilir ve kişinin baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, uyuşukluk, kafa karışıklığı, kol veya bacakta güçsüzlük, konuşmada zorluk, konvülziyonlar ve hastanın baskı hissettiği durumlarda diğer baş ağrılarından muzdarip olduğu durumlarda olduğu gibi doktora gitme ihtiyacının olduğuna dikkat edilmelidir.

Baş ağrısı tedavisi

Baş ağrısının tedavisi, yaralıların maruz kaldığı baş ağrısının türüne göre değişir:

  • Gerilim baş ağrısı: Gerilim baş ağrısı başının etrafında sıkı bir bant gibi hissedilir. Bu ağrı, haftada 30 dakika süren şiddetli veya orta şiddette olabilir, bu ağrı başın her iki tarafında ortaya çıkar. Kronik olabilir ve ayda 15 günden fazla meydana gelebilir. Bu baş ağrısı genellikle uyku yetersizliği, gerginlik, boyun bükmesi, yemek eksikliği ve depresyon gibi uyaranlara maruz kalmadan kaynaklanır. Bu gibi durumlarda mümkün olduğu gibi:

– Aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi over-the-counter ağrı kesiciler.

– Trisiklik antidepresan gibi reçeteli ilaçlar.

– Meditasyon, gevşeme egzersizleri, Bilişsel davranışçı terapi, masaj ve sıcak su duşları gibi ısı terapisi gibi stres yönetimine yönelik alternatif terapiler.

  • Migren baş ağrıları: Kadınların migren baş ağrılarını erkeklerle karşılaştırıldığında yaklaşık üç kat daha fazla yaşadıkları, Bu acı, kafada nabız hissidir ve şiddetli veya çok şiddetli olabilir ve başın bir veya iki tarafını etkileyebilir. Günlük aktivitelerin uygulanmasında daha kötüdür ve hastanın tedaviye tabi olmadığı durumlarda, ağrı dört ila 72 saat arasında sürebilir, Migren durumunda baş ağrısına ek olarak, hasta bulantı ve kusma semptomlarından muzdariptir, ışığa veya sese karşı duyarlılık artar, tedavi, atağın kendisinin semptomlarını kontrol etmeyi ve gelecekte uyaranlardan kaçınarak saldırıların oluşmasını engellemeyi ve aşağıdaki talimatları izlemeyi amaçlamaktadır:

– Karanlık bir odada dinlenin.

– Baş veya boyunda soğuk veya ılık su kompresleri kullanın.

– Masaj yapın ve az miktarda kafein tüketin.

– Ağrı kesici ilaçlar, gerilim baş ağrılarında olduğu gibi.

– İlaçlar Sumatriptan ve Zolmitriptan gibi bir reçete olarak uygulanır.

– Manyetik beyin stimülasyonu ve beyin sinirleri uyarmak için elektrik akımlarını kullanmaya devam edin.

– Topiramat, Amitriptilin, propranolol ve metoprolol gibi önleyici ilaçlar.

  • Küme baş ağrıları: Küme Başağrısı genellikle her gün aynı anda hızlı bir şekilde başlar ve hızla kaybolur ve günde bir kereden fazla meydana gelebilir ancak belirli bir süre boyunca birkaç ay sürebilir. En çok 15 dakikadan üç saate kadar sürer. Küme baş ağrıları, başın bir tarafını ve genellikle gözün arkasındaki ağrıyı etkiler, buna etkilenen taraftaki kızarıklık, şişlik veya göz akıntısı eşlik edebilir. Bu baş ağrısı hızla kaybolduğu için ilaçlar hızlı etki ile kullanılmalıdır.

– Enjeksiyonla verilen Sumatriptan.

– Oksijen tedavisi.

– Küme baş ağrısı ataklarının önlenmesi için verapamil.

– Reçeteyle satılan ve Zolmitriptan ve Sumatriptan gibi burun spreyleri şeklinde hazırlanan triptanlar.

Baş ağrısı değerlendirmesi ve teşhisi

Doktor için en önemli şey baş ağrılarının sebebini bilmek ve hastanın sağlığının, ilaçlarının ve yiyeceklerin doğası ve hayatındaki değişikliklerin detayları hakkında hastanın tam bir tarihçesini almasına yardımcı olabilir. Bazen baş ağrısına, bazı testler yapma olasılığının yanı sıra, hastaları fiziksel olarak incelemek için ilgili doktorun yanı sıra büyük miktarlarda içmekte olan insanlar için kahve eksikliği neden olur ve bu testler şunları içerir:

  • Enfeksiyonu tespit etmeye yardımcı olan Kapsamlı Kan Sayımı (CBC).
  • Kafatası röntgeni, kafatası kemikleri ve rahatsızlıklarının ayrıntılı bir resmini çekmek için.
  • Sinüzit beklendiği durumlarda kullanılan sinüs X-ışınları.
  • Doktorunuzun inme, felç veya morarma şüphesi olduğu durumlarda, Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) veya bilgisayarlı tomografi (BT)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir