Baş ağrısını nasıl tedavi edebilirim?

Baş ağrısı

İnsanlar genellikle baş ağrısını hissederler ve bu baş ağrısı birkaç dakika içinde ağrı yaşayabilen bazı analjezik tabletler alınarak ortadan kaldırılabilir.

Baş ağrıları baş, kafa derisi veya boyunda ağrı, rahatsızlık olarak bilinir, baş ağrısı pek çok durumda korkutucu olmayabilir, baş ağrısı genellikle yorgunluk ve bitkinlikten başka bir şey değildir. Fakat baş ağrısının, nüksettiği durumunda insanı hafiften küçümsememeyi gerektiren bir hastalığın sonucu olduğu başka zamanlar da vardır.

Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Baş ağrısının tedavisi basittir ve çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Bu yöntemlerden en basit olanı ağrı kesicilerdir. Ancak, ağrının olmadığı durumlarda ya da hasta, oruçlu ve ilacı yutmasının mümkün olmadığı ve baş ağrısının tedavisinde en önemli yöntemler aşağıdaki yollardan biri olabilir:

 • Herhangi bir çeşit acı çekmeye çalışın, ancak dozu arttırmayın ve doktora danışmanız gerekmiyor, ardından sıcak içecekler içmeyin. Ya da yaşadığınız acıdan kurtulmak için biraz dinlenin ve uyuyun.
 • Bir yerde yürüyüşe çıkabilir, ruh halini değiştirebilir, ya da sevdiğiniz bir yerde rahatlayabilirsiniz ve bu durumda yapılması gereken en önemli şey, çok fazla gürültünün olduğu yerlerden uzak durmaktır.
 • Baş ağrısının sebebi sinir gerginliği ya da bir şaşkınlık olabilir ve yüksek basınç bu nedenlerden biri olabilir: Eğer böyle bir durum varsa, baş ağrıları stres ve sinir gerginliklerinden uzaklaşarak ortadan kaldırılabilir.
 • Herhangi bir kas gerginliği baş ağrısına neden olduğundan, kas kütlesi ağrıyı hafifletirken, bazı vücut kaslarınız için hafif bir masaj yapabilirsiniz.
 • Ağrı, soğuk ile hafifletilebilir, hastanın ağrısını hafifletebilir, hastanın yüzünü biraz soğuk suyla yıkaması ve bir miktar soğuk su içmesi yararına olabilir.
 • Biraz egzersiz yapmak da ağrıyı hafifletebilir, eğer kan kafaya ulaşırsa, ağrıyı hafifletebilir, bir kişinin baş ağrısında yapabileceği en iyi egzersizin, prostrasyonda olduğu gibi başın yere yerleştirilmesiyle yerde prostrasyon olduğu söylenir.

Bir doktor ziyareti gerektiren durumlar

Bazen baş ağrılarının ciddi etkileri olabilir, bu nedenle bu belirtilerden birini test ettiğinizde doktorunuza danışın veya hastaneye gidin:

 • Bazen baş ağrısı, boğulma vakalarına benzer şekilde artan kalp çarpıntısı veya yavaş kalp çarpıntısı ile eşlik edebilir.
 • Hasta acı çekmeye devam ederse, oral analjeziklerle tedaviye cevap vermez veya baş ağrısı herhangi bir iyileşme olmaksızın saatlerce devam ederse,
 • Baş dönmesi veya az kusma ile bulantı gibi bazı diğer semptomların eşlik ettiği baş ağrısı durumunda,
 • Baş ağrısının olması durumunda, her gün bir baş ağrısından fazlasının oluştuğu ve hastanın ağrı kesicilerini günlük olarak alması gerektiği durumlarda,
 • Acıların günlük yaşamdaki işlere engel olması durumunda, işe gitme ya da normal yaşamı uygulama gibi.
 • Hasta, özellikle 50 yaşın üzerindeyse,
 • Hastanın önceki tümörleri veya immünolojik hastalıkları varsa.

Baş ağrısı türleri

Baş ağrısı tipleri baş ağrısına neden olan sebeplerle bağlantılıdır, çünkü birçok baş ağrısı türü vardır, bazıları yorgunluk ve yorgunluğun neden olduğu doğal ve normal bir baş ağrısıdır. Ya da uzun saatler boyunca televizyonun önünde ya da bilgisayarın önünde oturmak, ve bunun baş ağrısına neden olması normaldir. Doktora gitmenize gerek yok, sadece birkaç ağrı kesici alabilirsiniz: Baş ağrısı tamam, ama bir tedaviye ihtiyacın olduğu ya da baş ağrısını gidermek için düzenli olarak doktorunuza başvurmanız gereken durumlar var. Ağrı kesiciler ve en önemli baş ağrısı türlerine ek olarak diğer ilaçları almak için, aşağıdakileri yapın:

Gerilim baş ağrıları

Bu baş ağrısı, başın her iki tarafında ağrı şeklinde ve arkadan da, bazı durumlarda da ileriye doğru ve hastanın başı sıkıca bağlanmış gibi hisseder, ağrı, omuzlara ve boynuna da ulaşacak şekilde azaltılabilir ve bu tür vakaların bazı ağrı kesiciler kullanılarak tedavisi ve stres ve sinirden kurtulmak için başvurulabilir.

Küme baş ağrıları

Bu tür baş ağrısı çok ağrılı ve çok şiddetlidir ve bu baş ağrısının en önemli özelliği aylarca veya haftalarca sürmesidir, ancak bu tür baş ağrısı insanlar arasında yaygın değildir.

Sinüzit baş ağrısı

Bu baş ağrısının nedeni burun bölgesinde bakteriyel veya viral enfeksiyonlar olup, sözde sinüslere neden olur ve bu baş ağrısı, başın baş bölgesinde ve yüzün önünde ağrı şeklinde olur ve ana neden sinüslerde bir iltihap durumudur ve bu cepler burun ve gözlerin ve yanakların arkasında bulunur. Bu nedenle, baş ağrısına maruz kalan bu alanlar, sabah saatlerinde baş ağrısını şiddetlendirir ve hasta ağırlığını ve hareket kabiliyetini hissetmez ve sinüzit tedavisi gören ilaçların tedavisine maruz kalır veya sıcak bir duş alır. Bu ağrılardan kurtulmak için ameliyatın gerekli olduğu durumlar da vardır.

Tuz ve baş ağrısı

Bu tür baş ağrısı , etiketi kendi tarzından alır, hasta için içsel bir baş ağrısıdır, kolayca ve asla ortadan kaybolmaz ve durum birden fazla ağrı kesici ilaç tabletini gerektirse bile, bu baş ağrısının sebebini bilmek için baş ağrısının iyi çalışılması gerekir, baş ağrısından kurtulmak için bu sebepten kurtulmaya çalışın.

Gözlerden baş ağrısı

Bu tür baş ağrısının ana sebebi, televizyonun önünde uzun saatler boyunca otururken, gözlerin yorgunluğudur. Gözlerin yorulması, başın önünde (alın) şiddetli bir baş ağrısına neden olur ve gözlerde karıncalanma ve göz kapaklarındaki ağrı ile birlikte olabilir.

Beyin tümörü nedeniyle baş ağrısı

Bu baş ağrısı en ciddi baş ağrısı türlerinden biridir ve başın baş ağrısının, özellikle de beynin başlıca kaynağı olduğunu biliyoruz ve beynin bir apse veya küçük bir tümör içerme olasılığını taşıyabileceğini biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir