Başın önündeki baş ağrılarına ne sebep olur?

Baş ağrısı

Baş ağrısı, başın veya boyunun üst kısmındaki herhangi bir ağrı olarak tanımlanır.Bu ağrı, beynin kendisini değil, kafatasını çevreleyen veya beyni çevreleyen kısımlardan kaynaklanır, çünkü beyin sinir uçlarına sahip değildir, Ağrı genellikle akut ağrı, nabız, sürekli, aralıklı, şiddetli, orta veya sağır olarak tanımlanır.

Baş ağrısı, çoğu insanı zaman zaman etkileyen en yaygın sağlık semptomudur ve vücutta bir kusurun varlığının bir göstergesidir ve kısa bir süre süren ve birbirini takip eden aralıklarla saatlerce veya günlerde devam eder, bu da hastaya rahatsızlık verir ve günlük verimliliği takip edemez.

İnsanlar farklı baş ağrısı türlerinden şikayet ediyor, bazıları ön ve başın arka kısmında acı çekiyor. Bunun nedenini bilmeden, ve acı nedenine bakmaksızın doğrudan palyatif hapların tedavisine başvurmak faydalı olabilir. Fakat eğer ağrı tekrarlanırsa, analjezik ilaçları almadan önce nedeni belirlemek gereklidir, çünkü bu problemi tamamen çözmeyecektir, ancak sadece geçici saatlerde ağrıya neden olacaktır. Baş ağrısı tiplerinin çoğu, geleneksel ağrı kesiciler alarak ya da iyi bir dinlenme ya da uyku alarak ortadan kaybolan basit tiplerdir.

Baş ağrısı türleri

Baş ağrılarının, yaşamın herhangi bir aşamasında istisnasız herkesi etkilemesi olasıdır. Kadınlar en çok tekrar eden enfeksiyon riski altındadır. Baş ağrısı iki ana kategoride sınıflandırılır:

 • Birincil baş ağrısı: baş ağrılarının yüzde doksanına neden olan ve dört ana kategoriye sahip olan, ilk ikisi en yaygın olanlardır: Gerilim baş ağrıları, migrenler, küme baş ağrıları ve diğer birincil tipler tam olarak anlaşılamamıştır.
 • Sekonder baş ağrısı: Baş ağrısı, bir başka hastalığın sonucudur, basit baş ağrıları da dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki nedenlerden dolayı, başlangıçta en tehlikeli olanı da dahil olmak üzere dişlerden kaynaklanan ve yapısal bozuklukların sonucu olabilir. Serebral kanama gibi hayatı tehdit edici olabilir.

Baş Ağrısı Nedenleri

Başın önünde, primer ve sekonder olmak üzere birçok baş ağrısı vardır ve baş ağrısının en önemli nedenleri şunlardır:

 • Gerginlik baş ağrısı: Başta en sık görülen baş ağrısı türlerinden biri olan baş bantı olarak ağrı duyması, birkaç gün ve sürekli olarak devam edebilmesidir. Genellikle bu baş ağrısı, hastanın işini yapmasını ve hatta uyumu engellemez, ancak gün içerisinde zamanın geçmesiyle artar. Bu baş ağrısı, bedensel ve zihinsel yorgunluk, gerginlik, endişe, uykusuz uyku ve kas gerginliğine neden olan diğer şeylerden dolayı boyun ve kafa derisi kaslarındaki gerginlikten kaynaklanır.
 • Migren: Başın bir insizyonunda keskin ve oldukça şiddetli bir ağrıdır ve birkaç saatten üç güne kadar sürebilir. Ve ayda iki ila dört kez tekrarlanır ve şiddete bakılmaksızın bazı yorgunluk ve kusma isteği eşlik edebilir. Ağrıyla birlikte gelen, ancak tüm hastalarda bulunmaması gereken görsel aura olan bu tür baş ağrısının karakteristiğidir. Ağrı, gerginlik, açlık, yorgunluk ve çikolata gibi bazı yiyeceklerle ve vücutta sıvı eksikliği ile artabilir.
 • Küme baş ağrısı: Primer baş ağrısının en şiddetli tipi, hastanın işini tamamen durdurduğu ve birkaç günden birkaç haftaya kadar sürdüğü ağrıdır. Ve sonra birkaç ay boyunca kaybolur.Bu baş ağrısına, başın tek bir segmenti, etkilenen taraftaki gözün kızarıklığı ve bunlardan kan akması eşlik eder, burun akıntısına ek olarak ve en savunmasız insanlar, sigara içenlerdir.
 • Anemi: Demir, kalsiyum, B12 vitamini ve diğerleri gibi vücuttaki bazı minerallerin ve esansiyel vitaminlerin eksikliği, aralıkların başında başın ağrısına neden olabilir.
 • Kız ve kadınlarda adet döngüsünün belirtileri: Adet döngüsü, başın ön kısmında geçici baş ağrısına neden olabilecek kadın hormonu (östrojen) seviyesinde bozukluklara neden olur. Buna ek olarak, adet döngüsü sırasında kanama, özellikle de takviyeleri ya da vücut tarafından kaybedilen mineraller ve vitaminler içeren gıda ile hızla telafi edilmezse, kızlarda anemiye neden olan kan seviyesini azaltabilir.
 • Sinüzit: Baş bölgesine ve yüzün ön kısmına baskı yapan burun bölgesinde solunum yollarında tıkanıklık nedeniyle ağrıya neden olan yaygın bir durumdur.
 • Uykusuzluk: Yedi saatten daha az bir süre için günlerce yetersiz uyku, vücut stresine neden olabilir ve iç saat rahatsızlığı başın ön kısmında şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.
 • Kötü görme ya da görme stresi: Bazı insanlar başın ön kısmında ve gözlerin üstünde sık acı çekerler ve kısa ya da uzun görüşlü olduklarına ve bu acıya neden olduklarını fark etmezler. Uygun lensler veya gözlükler takmak, bilgisayarlara ve akıllı cihazlara bakma stresi, ön kısımda ciddi baş ağrısına neden olabilir.
 • Tansiyon: Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, başın ön kısmındaki baş ağrısının en önemli nedenidir.
 • Düşük kan şekeri seviyesi.
 • Kolon bozuklukları: Bazı kabızlık veya hazımsızlık, başın önünde baş ağrısına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir