Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir?

Migren olarak bilinen migren, ağrısının doğası gereği, ağrının doğası gereği, ağrının şiddetinden orta şiddete kadar şiddetli olan, baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalık olarak bilinir ve bu migren günlük aktivitelerini engelleyebilir. (Birincil baş ağrısı); Migren ağrısının başın sağında veya solunda yoğunlaştığını ve tüm kafanın içinde bir miktarının olabileceğini ve en az dört saat sürecek ve birkaç güne ulaşabileceğini belirtmek gerekir. Migren esas olarak iki tipe ayrılır: aurasız veya auralı migren ve halo olmadan migrenler ve aralarındaki fark aura’nın varlığıdır, hastanın nöbetin gelişini hissetme yeteneğini yansıtır.

Migren tedavisi

Hastalık için tam bir tedavi, semptomları hafifletmeye dayalı migren tedavisi yoktur ve hastanın yaşına, ağrının sıklığına ve şiddetine ve baş ağrısının türüne bağlı olarak, migren tedavisinde kullanılan yöntemler değişir ve eğer hasta diğer sağlık sorunlarından muzdaripse, Migrenlerle ilişkili en yaygın semptomlar arasında, baş ağrısı, ışık hassasiyeti, gürültü, bulantı, görme değişiklikleri, yorgunluk vb. bulunmaktadır.

İlaç tedavisi

Migrenlerin ilaçlarla tedavisi, aşağıda ayrıntıları verilen iki bölüme ayrılmıştır:

 • Semptomları hafifletmek için migren atağı sırasında alınan ağrı kesici ilaçlar şunlardır:

– Ağrı kesiciler: Aspirin, ibuprofen, asetaminofen ve hem aspirin hem de asetaminavin içeren ve kafein içeren bazı ilaçlar, ancak, bu ilaçlar orta derecede etkili olabilir ve ciddi vakalarda fayda sağlayamaz ve uzun süreli alımın ülser oluşumuna ve gastrointestinal sistemde kanamaya yol açabileceği konusunda uyarılmalıdır. Aşırı ilaç tedavisinin neden olduğu baş ağrılarının yanı sıra ağrı kesici maddeler ayrıca fitiller olarak kullanılabilen indometasini de içerir.

– Triptanlar: Bu ilaçlar kan damarlarını bloke eder ve böylece beyindeki ağrı yolunu kapatırlar, haplar, burun spreyleri ve iğneler şeklinde bulunurlar. Sumatriptan, Frovatriptan ve Rezetriptan, amotriptan ve diğerleri.

– Ergotamin ve kafein içeren ilaçlar dahil olmak üzere Ergots, triptanlardan daha az etkilidir ve ağrıları 24 saatten fazla süren insanlarda en iyi etkiye sahiptir. Ergutamin migrenlerle ilişkili ekskresyon ve bulantıda artışa yol açabilir ve aynı zamanda ilaçların aşırı kullanımından kaynaklanan baş ağrılarına da yol açabilir. Argot türevleri dihidroergotamindir ve nazal spreyler ve iğneler şeklinde mevcut olan arginotaminden daha etkili ve daha az yan etkilerdir.

– Antihipertansif ilaçlar genellikle diğer ilaçlar ile birleştirilirler.Genel örnekler klorpromazin, metoklopramid ve proklorperazini içerir.

– Narkotikler dahil olmak üzere opioid ilaçlar, özellikle de Codeine. Bu ilaçlar sadece triterpenlerin veya ergotun opioid bağımlılığı riski nedeniyle alınamadığı durumlarda alınır.

– Glukokortikoidler (Glukokortikoidler) Prednizon ve Deksametason gibi diğer ilaçlarla birlikte alınır, yan etkilerden kaçınmak için düzenli olarak almayınız.

 • Koruyucu ilaçlar: Bu ilaçlar düzenli olarak ve genellikle günlük olarak baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmak için alınmakta olup, kişi ayda dört kez veya daha fazla migren atağı durumunda bu ilaçları almaya uygundur. Veya nöbet 12 saatten fazla sürüyorsa veya hasta ağrı kesici ilaçlardan fayda görmüyorsa veya migren semptomları uzamış halo veya uyuşukluk ve zayıflıktan muzdarip ise. Bu ilaç kategorisi aşağıdakileri içerir:

– Antikonvülsanlar: Bu ilaçlar ayrıca Valproate sodyum, Topiramat ve Gabapentin gibi antikonvülsanlar olarak da bilinir.

– Amitriptilin (Amitriptilin) gibi trisiklik antidepresanlar.

– Cyproheptadine gibi antihistaminikler.

– Propranolol ve timolol gibi beta-blokerler.

– Naproksen gibi anti-enflamatuar ilaçlar.

– Bir bakterinin salgıladığı bir madde olan botulinum toksini A, Amerika Birleşik Devletleri’nde migren tedavisi için 2010 yılında kullanılmak üzere onaylanmıştır ve baş veya boyunda verilen şırınga şeklindedir. İhtiyaç halinde her üç ayda bir verilir.

Migren tetikleyicilerinden kaçının

Hasta migren baş ağrılarının tetikleyicilerini, aldığınız her bölümü kaydetmek için bir günlük tutarak ve bunu birkaç ay boyunca izleyerek ve migren atağının önlenmesini önleyecek ve yaşamın verimini aşağıdaki gibi artırabilecek teşviklerle belirleyebilir:

 • Kuraklık.
 • Sıcak atmosfer, atmosferde değişiklik.
 • Açlık.
 • Parlak ışık güneş ışığını içerir.
 • Yüksek sesler.
 • Aşırı aerobik egzersiz.
 • Sigara.
 • Obezite.
 • Güçlü kokular.
 • Doğum kontrol hapları ve hormon replasman tedavisi.

Alternatif tedavi

Kronik migren ağrısını hafifletmek için alternatif tedavi yardımcı olabilir: Alternatif tedavi şunları içerebilir:

 • Bir uzman iğnenin cildin belirli bölgelerinde iğneler enjekte ettiği akupunktur.
 • Masaj
 • Biofeedback teknikleri, bir kişinin fiziksel stres ve kas kasılmasını kontrol etme becerisini öğretmede yararlı olan dinlenme teknikleridir.
 • Butterbur ve Krizantem (Feverfew) gibi bitkisel ürünler.
 • Vitaminler B2, magnezyum ve koenzim Q10 (Koenzim Q10) gibi.

Not: Bu makale tıbbi bir referans değildir, lütfen uygun tedavi için doktorunuza başvurunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir